Rektörümüzden...

Türkiye'nin ilk ve en köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, 270 bine yaklaşan öğrenci sayısı ve 5 binin üzerinde akademik personeli ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul Üniversitesi, "Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi" arasına 10. kez 415. sıradan girmiştir. Ayrıca "Webometrics 2015 Yılı Üniversiteler Sıralaması"nda Türkiye'de 1. sırada yer alan İstanbul Üniversitesi, 6 bin 163 üniversite arasından 106. sırada yer almıştır.

Üniversitemiz araştırma üniversitesi olma yolunda çok büyük ve önemli adımlar atmaktadır. Türkiye’de 2014 yılında en fazla patent başvurusu yapan üniversite İstanbul Üniversitesi'dir.

"İstanbul Üniversitesi Bir Dünya Markası"

Ülkemizde ve dünyada, farklı kurum ve kuruluşlarda üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden mezunlarımızla İstanbul Üniversiteli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği değerli öğrencilerimizin neler yapabileceğinin en güzel kanıtı Türkiye’nin Nobel Ödülü kazanmış iki aydınının da İstanbul Üniversitesi mezunu olmasıdır. Daha önce İletişim Fakültesi Mezunumuz Orhan Pamuk ile yaşadığımız Nobel gururunu, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan İstanbul Tıp Fakültesi Mezunumuz Prof. Dr. Aziz Sancar ile bir kez daha yaşadık.

"Yükseköğretimde uluslararasılaşma" parametresinden hareketle, eğitim ve araştırma alanında uluslararası projeler geliştiriyoruz. Erasmus ve Mevlana değişim programlarıyla, öğrenci, akademisyen ve idari personel değişimlerini gerçekleştiriyoruz. Dünyanın pek çok üniversitesi ile ikili anlaşmalar imzalıyoruz. Bununla birlikte İstanbul Üniversitesi uluslararasılaşma politikaları çerçevesinde Bangladeş’ten Tayland’a, Madagaskar’dan Kamboçya’ya kadar 149 ülkeden toplam 5747 öğrenciye eğitim vermektedir.

Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizi İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel, çağdaş ve modern eğitim anlayışı ile yetiştireceğiz. Hedeflerimize öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin, mezunlarımızın yani Büyük İstanbul Üniversitesi Ailesi’nin destekleriyle kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum. Saygı ve sevgilerimle…

Prof. Dr. Mahmut Ak
İstanbul Üniversitesi Rektörü

2020 © Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.