Konaklama/Barınma

İstanbul Üniversitesi Yurtları

İstanbul Üniversitesi, öğrencilerinin eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için barınma sorunlarına titizlikle eğilmektedir. İstanbul Üniversitesi Yurtları Avcılar, Cerrahpaşa yerleşkelerinde ve Beylikdüzü’nde yer almaktadır.

  • Avcılar yerleşkesi içinde bulunan yurtlarımız 1998 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumundan devralınmıştır. 2 erkek ve 1 kız bloğu olarak hizmet vermektedir.
  • Beylikdüzü’nde bulunan yurt binası kız ve erkek öğrencilere 2011-2012 öğretim yılında hizmet vermeye başlamıştır.
  • Cerrahpaşa Yerleşkesi’nde bulunan Dr. Natuk Birkan yurdu 2000 yılından ve Güner-Ciner Özdemir yurdu 2003 yılından itibaren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan kız öğrencilere hizmet vermektedir.
Yurt ücretleri ₺180 ve ₺360 arasında değişmektedir.

Başvurular ve Yerleştirme

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Akademik takvime uygun olarak belirlenen tarihlerde Yurt Müdürlüğü’ne başvurur.

Öğrencilerin başvuru formlarında ki bilgiler, Yönetim Kurulunca saptanan ve Rektörlükçe onaylanan kriterlere göre puanlanır. Puanlama sonucuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin listesi ilan edilir.

Ailesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet eden öğrenciler öncelikli olarak değerlendirmeye alınır.

Yurtlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler, açıklanmış olan kayıt takviminde belirtilen tarihler arasında istenilen belgeleri tamamlayıp Yurt Müdürlüğüne teslim ederek kayıt yaptırırlar. Belirtilen tarihler arasında evraklarını tamamlamayanlar yerleşme hakkını kaybederler. Ayrıntılar için: http://sks.istanbul.edu.tr/?p=6895

Kredi ve Yurtlar Kurumu

İstanbul Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarından yararlanabilir.

KYK Yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücreti uygulanmaktadır. Devletin koruması altındaki öğrencilerden, anne ve babası vefat etmiş olanlardan, şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti ve depozito alınmaz.

Detay bilgiler için http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2434/2389/GenelBilgiler adresini ziyaret ediniz.

Diğer Barınma İmkânları

Devlet yurtları dışında; kampüslere yakın olan semtlerdeki özel yurtlar ve öğrencilere kiralanan evlerden yararlanılabilir. Ücretler koşullara bağlı olarak ₺500-2500; arasında değişmektedir.

2018 © Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.