Konaklama/Barınma

İstanbul Üniversitesi Ömer Halisdemir Kız Öğrenci Yurdu

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için barınma sorunlarına titizlikle eğilmektedir. İstanbul Üniversitesi Ömer Halisdemir Kız Öğrenci Yurdu Bahçelievler’de yer almaktadır.

  • 2016-2017 yılından itibaren öğrencilere hizmet vermektedir,
  • 7 katlı tek blok halindedir,
  • Yurt ücreti aylık 400 TL’dir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için barınma ücreti yurt ücretinin iki katıdır.

Başvurular ve Yerleştirme

İstanbul üniversitesi öğrencileri Akademik takvime uygun olarak belirlenen tarihlerde Aksis üzerinden yurt başvurusunda bulunur.

Başvuru yapan öğrenciler mülakata çağırılır. Öğrenciler Yönetim Kurulunca saptanan ve Rektörlükçe onaylanan kriterlere göre değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin listesi ilan edilir.

Yerleşimler yurt kapasitesi oranında yapılır.

İlk 200’e giren, şehit ve gazi yakınları, ailesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet eden öğrenciler öncelikli olarak değerlendirmeye alınır.

Yurtlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler, açıklanmış olan kayıt takviminde belirlenen tarihler arasında istenilen belgeleri tamamlayıp Yurt Müdürlüğüne teslim ederek kayıt yaptırırlar. Belirtilen tarihler arasında evraklarını tamamlayamayanlar yerleşme hakkını kaybederler. Ayrıntılar için: http://sks.istanbul.edu.tr/?p=6895

Kredi ve Yurtlar Kurumu

İstanbul Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarından yararlanabilir.

KYK Yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücreti uygulanmaktadır. Devletin koruması altındaki öğrencilerden, anne ve babası vefat etmiş olanlardan, şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti ve depozito alınmaz.

Detay bilgiler için http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2434/2389/GenelBilgiler adresini ziyaret ediniz.

Diğer Barınma İmkânları

Devlet yurtları dışında; kampüslere yakın olan semtlerdeki özel yurtlar ve öğrencilere kiralanan evlerden yararlanılabilir. Ücretler koşullara bağlı olarak ₺500-2500; arasında değişmektedir.

2020 © Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.